Francie francouzsky La France znamená pro každého z nás něco jiného. Pro někoho kolébka módních trendů, někomu zase při slově Francie vytane na mysli země vína a sýrů a někomu se jednoduše vybaví stará známá Eiffelovka v Paříži. Ať už je to tak či onak, synonym pro to všechno je nejlepší. A jinak by to ani být nemohlo, protože celá Francie se zrodila přímo k tomu, aby mohla nad všemi ostatními státy vynikat.
Hôtel Elysées Flaubert Tomáš a Eva: (hodnoceno 30.8.2011) Do Paříže jsme se vydali poprvé a myslím ,že jsme narazili na docela obstojný hotel. Skvělé umístění - blízko k Arc de Triomphe, obchodům a restauracím podél Champs Elysées. Personál velice vstřícný a pohotový řešit naše problémy.více » Skvělé snídaně. Jediným problémem byl pokoj, kde byly nepohodlné malé postele. « méně |
Best Western Hôtel de Neuville Tomáš: (hodnoceno 12.6.2011) Jedná se o velmi pěkný malý hotel s nezaměnitelnou pařížskou atmosférou, který se nachází v blízkosti stanice metra Pereire a pokud se chcete projít tak 20 minut chůze od centra. Pokoje byly malé, ale čisté, krásné, dobře zařízenévíce » a s velkou postelí. Ve svém pokoji můžete požadovat kávu, čaj nebo vodu a také volné Wifi. Personál byl velmi milý a ochotný se vším pomoci. Vynikající snídaně. « méně |
Banke Hôtel Věra: (hodnoceno 7.6.2011) S manželem jsme milovali vstupní prostor, který byl opravdu překrásný, impozantně vybavený ostatně tak jako celý hotel. Hotelový personál byl mimořádně přátelský a užitečný. Pokoje v Paříži jsou vždy stísněné, ale v tomto případě to bylo relativněvíce » v pořádku, pohodlná postel, klimatizace, internet zdarma a koupelna. Pokoje byly perfektně uklízeny a pokojské byly zdvořilé a rychlé. Skvělé umístění. Úžasné vybavení a služby hotelu za tu cenu. Jen poněkud drahé jídlo, ale dobré. « méně |
Hôtel Chateaubriand Karolína : (hodnoceno 24.5.2011) Od první chvíle na mě hotel působil dobrým dojmem. Žena na recepci byla milá a ochotná, a zatímco mi odpovídala na všechny mé otázky, zaměstnanci mi odnesli zavazadla do pokoje. Pokoj byl krásný, útulný a vše bylo čisté, jen poněkudvíce » stísněné. Wifi fungovalo bezproblému. Snídaně byly výtečné, i když jídelna byla dost malá a většinou se muselo čekat, než na vás zbyl stůl. Perfektní umístění, jen pár kroků na Champs Elysees. Ráda bych se do tohoto hotelu vrátila a každému kdo by chtěl zavítat do Paříže ho moc doporučuju.
« méně |
Labužnickou volnost si můžete dopřát v Lyonu, kterému se ve Francii říká hlavní město jídla. Bister a restaurací je tam nespočet a klobása je vážné téma k diskusi. Mimořádný výběr potravin na zdejších trzích je jedním z hlavních důvodů, že se Lyon stal kulinářským centrem. A Halles de Lyon Paul Bocuse je velice lákavý trh a pulty tam přetékají tím, nač si jen vzpomenete od žabích stehýnek, ryb, místních klobás (s pistáciovými oříšky, lanýži,…) až po vynikající sýry. Známým stánkem na trhu je Claude Rolle, kde se prodává uzený losos, kaviár apod. Dalším známým trhem je Quai St Antoine na břehu Saone, kde najdete zeleninu, ovoce, ale třeba i horskou šunku nebo med. A když nemáte čas si sami něco z prvotřídních lyonských laskomin uvařit, zajděte do těchto chvalně vyhlášených restaurací: Le Bistrot De Lyon (64 RU Meciere), Restaurace Mathieu Viannay (47 Avenue Foch, 33 4 78 89 55 19 ), Restaurace Pierre Orsi (Place Kleber, (011-04-78-89-57-68) www.pierreorsi.com), Café de federace (8,9,10 rue major Martin, 04-78-28-26-00) nebo třeba La Brasserie Le Sud (11 Místo Antonín Poncet, 04 72 77 80 00 Paul Bocuse ). Potom co se v Lyonu dosyta najíte, můžete začít s prozkoumáváním zdejších památek. Dobrým startem je procházka po promenádě Fourvière, odkud se vám otevřou úžasné výhledy na pamětihodnosti města jako na baziliku Panny Marie, katedrálu sv. Jana, galořímské muzeum, archeologický park, muzeum výtvarných umění, muzeum historie a mnoho dalších památek.
Druhým největším městem Francie je Marseille, která je směs různých kultur, umění a i kuchyní. Rozmanitost to je to hlavní co dělá Marseilleskou kuchyni známou a uznávanou po celém světě. Perfektní směs tradičních i moderních způsobů vaření, která je do určité míry ovlivněna klimatickými podmínkami a historií města, najdete v ní prvky původních francouzských pokrmů i středomořské gastronomie. Hlavní přísadou všech marseilleský receptů je především kreativita. Kuchaři čarují s čerstvou zeleninou a ovocem, mořskými rybami a připravují neobvyklé vegetariánské pokrmy, to vše dostává neobvyklou chuť díky typickým francouzským kořením jako pesto, kuskus, polenta a různé druhy bylin. K nejpopulárnějším jídlům patří Daube (jehněčí nebo hovězí maso spolu s olivami a karotkou) a pasírované solené tresky a jehněčí kýta s česnekovou majonézou. K výjimečným restauracím se v Marseille řadí Le Ferme, Le Miramar, Chez Fonfon, Restaurace La Mer, Kim Do, Chez Michel, Chez Etienne , Patalain a Dar Djerba . Až budete mít pocit, že už jste všechny speciality okusili, vydejte se na prohlídku města. Můžete se zajít podívat na baziliku panny Marie Strážné, pevnost IF nebo do různých muzeí.
A to nejlepší nakonec. Rozmanitá, věčná a tajemná Paříž. Tohle město vyniká naprosto ve všem a výjimkou není ani gastronomie. V současné době existuje v Paříži více než 5000 restaurací všech různých druhů od jednoduchých tradičních jídel po exotické gurmánské experimenty. V Paříži se jí po celý den. Ráno se začíná známou pařížskou snídaní croissant, který si můžete koupit ve všech pekárnách (boulangerie). Jako svačinu je dobré okusit speciality místních stánkařů jako třeba sendvič jambon de pays, čerstvou bagetu nebo falafel s česnekovou omáčkou. Na oběd a večeři si zajděte do jednoho z pařížských bistrotů, které nabízí regionální lahůdky (Coq au vin, pot-au-feu, konfit de kachna, játra telata, roštěná, a kambala au beurre ). Bistrot à Vin (vinný bar) nebo brasserie (pivnice) nabízí levné alkoholické nápoje a jednoduché pokrmy (párky, mořské plody,…). Na odpolední kávu, drink a malou předvečeři si většinou Francouzi chodí do Café (kaváren), kde nabízí jak nealkoholické tak alkoholické nápoje a také saláty, mušle a hranolky nebo obložené talířky s francouzským sýrem a šunkou. Co si v Paříži i v celé Francii nesmíte nechat ujít je jejich cukrářské umění. Jejich světoznámé zákusky a dezerty, ale především čokoláda. Říká se, že nejlepší čokoládu najdete v prodejnách Jeana Paula Hevina a o jeho čokoládovém dortu se vám bude zdát ještě několik měsíců. Pokud máte raději chocolat à l'Ancienne (pařížský čokoládový nápoj) a horkou čokoládu coby nápoj tak tu prý dělá nejlíp tradičná pařížská cukrárna Angelina (226, rue de Rivoli). A pak tu jsou malé vyhlášené sladkosti maracon, které jsou na povrchu křupavé a vyplněné jemným krémem a skládají se z bílků, mandlí, cukru a tajných přísad cukráře. Nejlahodnější maracony všemožných druhů (malinové, čokoládové, pomerančové, citronové, nebo dokonce olivové) jsou od Pierre Hermé (72, rue Bonaparte a na 185 Vaugirard). V Paříži nejde jen o uspokojení svých chuťových buněk, ale jde především o zážitek z celého jídla. Když zajdete do jakékoli pařížské restaurace, poznáte mnohem víc z Paříže, než když byste viděli nějakou památku. Setkáte se tam s městem, s jeho lidmi a na okamžik se stanete součástí toho mikrosvěta, kterým je Paříž.